Kudüs

Müslümanlar olarak ister ihmal edelim, ister ciddiye alalım, Kudüs her zaman temel meselemizdir. Tarihinde coğrafyanında kilidi Kudüstür.

Kudüs

Müslümanlar olarak ister ihmal edelim, ister ciddiye alalım, Kudüs her zaman temel meselemizdir. Tarihinde coğrafyanında kilidi Kudüstür.

 

İslam tarihinde şu üç şehir çok önemlidir. Mekke, Medine, Kudüs.

Mescidler: Mescid-i Harram, Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa .

Dağlar : Hira Dağı , Zeytin Dağı ve Sina Dağıdır. Bu üç Peygamberin Hz . Musa ( Sina Dağı) ,

Hz. İsa ( Zeytin Dağı ) ve Hz. Muhammed’in ( Hira Dağı ) bunlar hayatta büyük bir önem arz eder. Tin suresinde bu üç dağ anlatılmaktadır. Kur’an bu üç yeri bize anlatır ve tek bir emin belde der orası Mekke’dir, diğer iki belde kıyamete kadar Cihadın devam edeceğini gösterir.

Mekke’de Hira neyse Kudüs’te Zeytin Dağı odur.

Kudüs sadece bir şehir değildir,Kudüs biz müminlere emanet, ilk kıblemiz, miracımız, namusumuz, şeref ve hasiyetimizdir. Kudüs bir İman meselesidir.

Yahudiler yüzyıllardır Tevrat’tan ‘’ Ey Kudüs! Eğer ben seni unutursam sağ elim hünerini kaybetsin yani felç olsun ‘’ ayetini okurlar, bu ayeti okuyarak çocuklarını büyütürler,işlerine giderken bu ayeti okurlar, kudüsün kendi dünyalarındaki anlayış için çalışıyor ve Büyük Yahudi Devletini kurmak istiyorlar bunun için gözlerini kırpmadan dünyayı ateşe verirler.

 

Eğer bizler Hz. Peygamberin s.a.v söylediği her söze iman etmişsek bizimde bir serlevhamız ve Kudüs öncelikli bir hayatımız olmalıdır.

Kudüs’ü kurtarmak istiyorsak Kur’anı mehcur bırakmayacak, sünnet’e sırtımızı dönmeyeceğiz. Değerlerimizi,köklerimizle olan bağımızı koparmayacağız.

Kudüs’ün kurtuluşuna , Ezan-ı Muhammediye’ye bağlı olan şart, bugün Allah sizleri nerede ve hangi mevzide konuşlandırmışsa o mevzinin hakkını ödemek, o mevziyi okçular tepesi olarak edinmek ve bu manada mücadelemizi devam ettirmektedir. 

İmtihanımız ne olursa olsun,ister işçi,ister doktor,ister mühendis,ister öğretmen,iste memur ol bu dünyaya bir imtihana gönderildik ve o imtihanlardan biride Kudüs imtihanıdır. Dolayısıyla yüreğinin başucuna Kudüs’ü koymalı Mümin.

Rahmetli Cahit Zarifoğlu’nunda söylediği gibi 

‘’ Kudüs: bir sınav kağıdı, her mü’min kulun önünde.’’

Sadece salon toplantıları yapmakla ,sadece sergiler açmakla , sadece mitingler yapmakla Kudüs’ü ne gündem edebiliriz nede kurtarabiliriz.

 

Ve Kudüs sadece bir şehir değldir.

O, dindir,imandır, davadır,heyecandır, simgedir,ölçüdür.

Ve onunla ölçeriz cihat tutkumuzu.

 

Selam ve Dua ile 

Fatma Dasberg